Jak poznat správnou krajku?

23.6.2017

Důležitým znamením kvality krajky je vzor, který jasně vystupuje z podkladové látky. Když přes látku přejedete prstem, jasně ucítíte vystouplý motiv jako u braillova písma. U levnějších krajek je vzor i podkladová látka v jedné vrstvě. Také je dobré koukat na složení, lepší je krajka s vysokým obsahem nylonu (polyamidu), je příjemnější na kůži než krajka polyesterová. Nylon se často kombinuje s elastanem, který dodá krajce pružnost a pevnost.

1.    2.     3. 

Na prvním obrázku je krajka nejkvalitnější, vzor je jasně vidět a všimněte si, že je zakulacený a vytváří 3D efekt. Na druhém obrázku je také motiv patrný, ale je placatý, jelikož je ve stejné rovině s podkladovou látkou. První dvě krajky jsou krajky nylonové. Třetí krajka je polyesterová a nejméně kvalitní. Z fotky je vidět, že se leskne, což lepší krajky nedělají. Působí trochu jako síťka na brambory. :-)

Pozor na výšivky

Zatímco krajka se vyrábí jako jeden kus látky, výšivka vzniká našitím motivu na jiný kus látky. Světlo světa spatřila ve švýcarském městečku Saint Gall. Za zmínku určitě stojí krajka guipure (vzdušná či pergamenová krajka), což je ve skutečnosti výšivka, která se původně vytvořila na tylovém podkladu a poté opatrně vystřihla. Nyní se podkladová látka odstraní pomocí chemického procesu.

   

Detail výšivky guipure na Andoře                 Detail výšivky guipure na Wish

 

Zkuste, jaké prádlo se vám bude líbit více, jestli dáte přednost krajce nebo výšivce. Důležité je, abyste se v tom cítila dobře a prádlo vám bylo na kůži příjemné. Není nad krásný pocit z nádherného prádla.

Zaregistrujte se

Získáte tak přehled o novnkách a aktuálních slevách!

Pod Hrází 472
381 01 Český Krumlov

Copyright 2021 OP Prádlo All right reserved.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace Rozumím